Biblioteki Publiczne Gminy Jeżowe

Strona główna

KATALOG ZBIORÓW BIBLIOTEK PUBLICZNYCH GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JEŻOWEM - ONLINE

Artykuły

Życzenia

Przejdź do -

„Przedwiośnie” zabrzmiało w Nowym Narcie

Siódma edycja polskiej akcji społecznej, Narodowego Czytania, na terenie Gminy Jeżowe odbyła się 8 września 2018 r. w Nowym Narcie. Spotkanie zostało przygotowane przez pracowników Biblioteki Publicznej w Nowym Narcie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Narcie oraz Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem.
Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego – tegorocznej lektury narodowej, odczytywano na terenie zabytkowego Parku Dworskiego, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście – m.in. Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, zastępca Wójta Gminy Jeżowe Stanisław Szot, polonista Zespołu Szkół w Jeżowem Ryszard Mścisz, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dyrektor i pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem oraz okoliczni mieszkańcy.
Na początku zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i wysłuchali listu Prezydenta do Rodaków z okazji Narodowego Czytania. Następnie Ryszard Mścisz przedstawił krótki wykład na temat twórczości Stefana Żeromskiego oraz roli „Przedwiośnia” w kształtującej się po odzyskaniu niepodległości Polsce. Kulminacyjnym punktem spotkania było wspólne czytanie powieści Żeromskiego, a także muzyczne występy uczniów ze szkoły w Starym Narcie.
Na zakończenie oficjalnej części głos zabrał Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz, podkreślając, jak wielką wagę mają tego typu spotkania w stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości i w kształtowaniu świadomości narodowej młodych ludzi. Następnie swoje podziękowania dla organizatorów i wszystkich zebranych wyraził prowadzący uroczystość - dyrektor Gminnego Centrum Kultury Zbigniew Bednarz, który zaprosił wszystkich na poczęstunek przygotowany w miejscowej altance.
Więcej zdjęć

1 września 2018
Czytaj więcej o: „Przedwiośnie” zabrzmiało w Nowym Narcie
Przejdź do -

Dzień Działacza Kultury!

9 maja 2018 r. odbyło się IV powiatowe spotkanie z okazji Dnia Działacza Kultury zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie. Pracownicy domów kultury, bibliotek, zaproszeni twórcy oraz społeczni działacze w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury, otrzymali podziękowania, pamiątkowe statuetki i nagrody z rąk Starosty niżańskiego Roberta Bednarza.

 

21 maja 2018
Czytaj więcej o: Dzień Działacza Kultury!
Przejdź do -

Spotkania autorskie z Panią Renatą Piątkowską.

W dniach 17-18 maja 2018r. nasi młodzi czytelnicy spotkali się z pisarką dla dzieci panią Renatą Piątkowską, która ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Jej ogromną pasją jest jazda konna, kocha również psy oraz malarstwo. Ukochała pisanie dla dzieci, a swoje inspiracje czerpie z codziennych sytuacji, z którymi się zmagają. Jej twórczość wyróżnia się niezwykłym humorem, bo jak sama mówi, że "zależy Jej na tym aby dzieci były wesołe i śmiały się od ucha do ucha". Książki wyróżniają się też mądrością i bardzo często autentycznością. Podpowiadają, jak można radzić sobie z codziennymi problemami. Historie opisane są w barwny i ciekawy sposób, zawierają edukacyjne treści. Smiało można stwierdzić, że książki tej autorki bawią, uczą i wychowują. Renata Piątkowska jest autorką ponad trzydziestu książek dla dzieci, jest laureatką wielu nagród ; m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Wieloryb", drugiej nagrody w konkursie im. Astrid Lindgrenza za "Wszystkie moje mamy", pierwszej nagrody w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z Jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt swojej twórczości Pani Renata Piątkowska otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W 2016 uhonorowana Orderem Uśmiechu 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA w JEŻOWEM wraz z pozostałymi Bibliotekami naszej gminy, we współpracy z miejscowymi szkołami, zorganizowały wyjątkowe spotkania autorskie dla dzieci klas I-IV. Pisarce towarzyszyła pani Malwina Kożurno, lektorka, której głos możemy usłyszeć w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz słuchając audiobooków. Pisarka opowiedziała dzieciom o książkach, których bohaterami są zwierzęta: konie, psy i koty, zabawne historie o kocim burmistrzu, rządzącym miasteczkiem na Alasce, oraz historie z Papierzem Franciszkiem których nie zobaczą dzieci na pewno w telezwizji. Opowiadania Autorki o swoich książkach, przeplatane były czytaniem fragmentów opowiadań przez panią Malwinę. Wysłuchanie fragmentów Jej tekstów, czytanych przez panią Malwinę wzbogaciło dzieci o wiele ciekawych informacji a wszystkie wesołe historyjki wprawiały dzieci we wspaniały humor, sprawiały że dzieci wybuchały gromkim śmiechem. Wspaniała interpretacja pani Malwiny sprawiała, że dzieci słuchały bardzo uważnie a wręcz z zapartym tchem. Pisarka uświadamiała młodych czytelników jak bardzo ważne jest czytanie książek, które przyczynia się do rozwoju wyobraźni i osobowości oraz wzbogacania słownictwa. Uwrażliwiała na empatię do zwierząt i wskazywała jak mogą być różne konsekwencje naszych wyborów. Wszystkie spotkania z panią Renatą Piątkowską to wspaniała podróż po świecie Jej wyobraźni i spotkania z Jej ulubionymi i prawdziwymi bohaterami. Na zakończenie każdego spotkania dzieci mogły uzyskać odpowiedzi od Autorki na wszystkie pytania oraz zakupić Jej książki na których złożyła swoje autografy z dedykacją. Dzieci, które nie mogły zakupić książek oraz pozostałe książki, których Autorka nie zdążyła omówić - poleciła szukać
w "cudownym miejscu jakim jest B i b l i o t e k a"

Więcej zdjęć

21 maja 2018
Czytaj więcej o: Spotkania autorskie z Panią Renatą Piątkowską.

Wesołych Świąt Wielkanocnych