Biblioteki Publiczne Gminy Jeżowe

Strona główna

KATALOG ZBIORÓW BIBLIOTEK PUBLICZNYCH GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JEŻOWEM - ONLINE

Artykuły

Przejdź do -

Spotkania autorskie z Panią Renatą Piątkowską.

W dniach 17-18 maja 2018r. nasi młodzi czytelnicy spotkali się z pisarką dla dzieci panią Renatą Piątkowską, która ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Jej ogromną pasją jest jazda konna, kocha również psy oraz malarstwo. Ukochała pisanie dla dzieci, a swoje inspiracje czerpie z codziennych sytuacji, z którymi się zmagają. Jej twórczość wyróżnia się niezwykłym humorem, bo jak sama mówi, że "zależy Jej na tym aby dzieci były wesołe i śmiały się od ucha do ucha". Książki wyróżniają się też mądrością i bardzo często autentycznością. Podpowiadają, jak można radzić sobie z codziennymi problemami. Historie opisane są w barwny i ciekawy sposób, zawierają edukacyjne treści. Smiało można stwierdzić, że książki tej autorki bawią, uczą i wychowują. Renata Piątkowska jest autorką ponad trzydziestu książek dla dzieci, jest laureatką wielu nagród ; m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Wieloryb", drugiej nagrody w konkursie im. Astrid Lindgrenza za "Wszystkie moje mamy", pierwszej nagrody w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z Jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt swojej twórczości Pani Renata Piątkowska otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W 2016 uhonorowana Orderem Uśmiechu 
BIBLIOTEKA PUBLICZNA w JEŻOWEM wraz z pozostałymi Bibliotekami naszej gminy, we współpracy z miejscowymi szkołami, zorganizowały wyjątkowe spotkania autorskie dla dzieci klas I-IV. Pisarce towarzyszyła pani Malwina Kożurno, lektorka, której głos możemy usłyszeć w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz słuchając audiobooków. Pisarka opowiedziała dzieciom o książkach, których bohaterami są zwierzęta: konie, psy i koty, zabawne historie o kocim burmistrzu, rządzącym miasteczkiem na Alasce, oraz historie z Papierzem Franciszkiem których nie zobaczą dzieci na pewno w telezwizji. Opowiadania Autorki o swoich książkach, przeplatane były czytaniem fragmentów opowiadań przez panią Malwinę. Wysłuchanie fragmentów Jej tekstów, czytanych przez panią Malwinę wzbogaciło dzieci o wiele ciekawych informacji a wszystkie wesołe historyjki wprawiały dzieci we wspaniały humor, sprawiały że dzieci wybuchały gromkim śmiechem. Wspaniała interpretacja pani Malwiny sprawiała, że dzieci słuchały bardzo uważnie a wręcz z zapartym tchem. Pisarka uświadamiała młodych czytelników jak bardzo ważne jest czytanie książek, które przyczynia się do rozwoju wyobraźni i osobowości oraz wzbogacania słownictwa. Uwrażliwiała na empatię do zwierząt i wskazywała jak mogą być różne konsekwencje naszych wyborów. Wszystkie spotkania z panią Renatą Piątkowską to wspaniała podróż po świecie Jej wyobraźni i spotkania z Jej ulubionymi i prawdziwymi bohaterami. Na zakończenie każdego spotkania dzieci mogły uzyskać odpowiedzi od Autorki na wszystkie pytania oraz zakupić Jej książki na których złożyła swoje autografy z dedykacją. Dzieci, które nie mogły zakupić książek oraz pozostałe książki, których Autorka nie zdążyła omówić - poleciła szukać
w "cudownym miejscu jakim jest B i b l i o t e k a"

Więcej zdjęć

21 maja 2018
Czytaj więcej o: Spotkania autorskie z Panią Renatą Piątkowską.

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Przejdź do -

Spotkania autorskie z Panem Pawłem Beręsewiczem

Dnia 29 XI 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Jeżowem zorganizowała dwa spotkania autorskie ze znanym pisarzem i tłumaczem książek dla dzieci i młodzieży Pawłem Beręsewiczem - autor książek m. in. Lalki Dorotki, Akcja ratunkowa, Człowiek z czerwoną chorągiewką, Pan od angielskiego, Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko- polski dla dzieci, Czy wojna jest dla dziewczyn, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Pan Mamutko, Poczet psujów polskich oraz serii książek o rodzinie Ciumków. W spotkaniach wzięły udział dzieci klas I-VI Szkół Podstawowych w Jeżowem - Centrum, Jeżowem - Podgórzu i Jeżowem - Kameralnem. Autor na początku spotkania opowiedział dzieciom o Jego pierwszej pracy w szkole jako "najstraszniejszego" nauczyciela języka angielskiego, sprawdził znajomość tego języka wśród uczniów po czym opowiedział o swojej pisarskiej twórczości. Prawdziwa "uczta" a właściwie dyskusja o książkach rozpoczęła się, gdy Autor wyciągnął ze swojej ogromnej torby mikroskopijnej wielkości czajniczek, dwie filiżaneczki z podstawkami i cukierniczkę. Zapraszał chętne dzieci do rozmowy o książkach przy wyimaginowanej kawie lub herbatce, opowiadał o ich bohaterach, czytał fragmenty swoich książek nie zdradzając zakończenia, zachęcając tym samym do przeczytania w całości. Chętnych do dyskusji z Gościem nie brakowało, jednak czas spotkań był ograniczony. Na zakończenie Autor odpowiadał na pytania zadane przez dzieci, wpisywał dedykacje i składał autografy na zakupionych książkach. Bardzo mile i pożytecznie spędzone spotkanie na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i zachęci do czytania książek.
Więcej o Autorze na stronie---> http://www.pawelberesewicz.art.pl/

>>> więcej zdjęć <<<

29 listopada 2017
Czytaj więcej o: Spotkania autorskie z Panem Pawłem Beręsewiczem
Przejdź do -

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane jako dzieło w akcji "Narodowe Czytanie" na rok 2017. W wielu miejscowościach całego kraju zorganizowane zostały prezentacje utworu naszego wielkiego dramatopisarza epoki Młodej Polski. Czytanie dramatu Wyspiańskiego w gminie Jeżowe zostało tym razem zorganizowane w Bibliotece Publicznej w Groblach. Jego przygotowaniem zajęli się pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, na czele z jego dyrektorem Zbigniewem Bednarzem, główny ciężar organizacji wydarzenia spoczął na pani bibliotekarce Annie Jędrek z Biblioteki Publicznej w Groblach, nieocenioną pomoc przy organizacji wniosła pani sołtys Grobel - Barbara Fusiek. W organizację imprezy włączyły się także bibliotekarki z pozostałych bibliotek, z panią bibliotekarką Stanisławą Woś na czele która wniosła wiele ciekawych pomysłów związanych z organizacją tego wydarzenia. Duże wyrazy podziękowania należą się także strażakom z OSP Groble za pomoc przy pracach technicznych.
Impreza, której patronowali Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Gminne Centrum Kultury w Jeżowem i Biblioteka Publiczna w Groblach, została starannie przygotowana - zyskała piękną oprawę, a obok biblioteki stanął specjalny namiot, w którym miało się odbywać czytanie przed tą zaproszoną i spontanicznie przybyłą publicznością. Pomyślano także nad doborem ról do prezentacji I aktu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Władze gminne reprezentował zastępca wójta Stanisław Szot, a przypadła mu rola Czepca - wójta Bronowic w dramacie. Dyrektor Zbigniew Bednarz obsadził się w roli Dziennikarza, która to jako redaktorowi "Gazety Gminy Jeżowe" i "Gazety Jeżowskiej" też w jakimś sensie nie była mu obca. W roli Poety wystąpił nauczyciel i poeta Ryszard Mścisz, a prowadził dialogową wymianę między innymi z Pauliną Kępą (swoją byłą uczennicą, a obecnie bibliotekarką) - Maryną z dramatu. W roli księdza wystąpił ksiądz dziekan Kazimierz Lęcznar z Grobel, Gospodarzem zaś stał się Jacek Chudzik - mieszkaniec Grobel, nauczyciel matematyki i informatyki z ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Jeżowem. Pani Krystyna Jabłońska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem wcieliła się w rolę Haneczki, a wuefista z Grobel, Zbigniew Chowaniec, zagrał Jaśka. W Dziada wcielił się sołtys z Krzywd - Henryk Cyrana, zaś kilka innych ról przypadło bibliotekarkom: Stanisława Woś została Radczynią, Barbara Marut wystąpiła jako Zosia, Maria Wąsik jako Klimina, zaś Barbara Fusiek (trzecia w głosowaniu na sołtysa roku w powiecie niżańskim) wcieliła się w rolę Racheli. W obsadzie znalazł się także strażak Paweł Szewc, który zagrał Żyda. Najważniejsze role - Panny Młodej i Panna Młodego - przypadły Weronice Szewc i Michałowi Szelidze. Państwo młodzi byli weselnie wystrojeni, na stole pojawił się piękny tort w kształcie książki, a widzowie mieli sporo dobrej zabawy w momencie czytania, pełnego humoru i spontanicznej radości - tak za sprawą wyjątkowości dzieła jak i "wymowności" obsady poszczególnych ról.
Czytanie "Wesela" w Groblach zaszczycił swoją obecnością Starosta Niżański Robert Bednarz, który jest przecież mieszkańcem Jeżowego i bliskie mu bywa to, co dzieje się w jego gminie. Pan starosta zresztą także doczekał się roli w dramacie Wyspiańskiego - wystąpił jako Ojciec. Urozmaiceniem i wzbogaceniem czytania było kilka wejść muzycznych - zagrali miejscowi uczniowie: Marta Szeliga, Weronika Rychlak i Michał Łyko. 
Zainicjował i podsumował tę piękną akcję dyrektor Zbigniew Bednarz, on także wprowadzał zebranych do poszczególnych scen I aktu "Wesela". Podziękowania dla wszystkich uczestników tej akcji, wypowiedziane przez niego, zostały niejako dopełnione na końcu w wystąpieniu starosty Bednarza, który ładnie, z humorystycznymi akcentami, podsumował całe przedsięwzięcie. Na końcu oczywiście został pokrojony tort weselny, goście i uczestnicy akcji czytania "Wesela" mogli jeszcze przy torcie i kawie podsumować to wszystko, czego byli świadkami. Wszystkim bardzo spodobał się sam pomysł, organizacja czytania i samo wejście w role poszczególnych "aktorów". Próbowano odgadnąć, jaki utwór zostanie wybrany jako kolejne dzieło roku, żywiąc nadzieję na kolejną tak udaną jego prezentację.

Więcej zdjęć dostępnych pod linkiem

2 września 2017
Czytaj więcej o: Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego
Przejdź do -

Spotkanie autorskie

W dniu 15 lutego 2017 roku w Publicznym Gimnazjum w Jeżowem odbyło się spotkanie autorskie z poetą, prozaikiem Panem Wiesławem Zielińskim zorganizowane przez GCK Jeżowe w ramach bibliotecznych spotkań ze znanymi autorami.

Urodzony 6 maja 1949 r. w Rzeszowie. Jako poeta debiutował w 1972 r. w „Prometeju”. Od tego czasu zajmuje się publicystyką sportową, historyczną i społeczną. Jest autorem tomików wierszy: Zabawa w dorosłych (1979), Bogowie moich czterech ścian (1981), Rok (1984), Niestałość wiatru (1993), Przemijanie (1996), Odmiany miłości (2005). Jest autorem książek prozatorskich: Ze stambucha dawnego Rzeszowa, (2000), za którą otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Rzeszowa i Medal im. Franciszka Kotuli Magiczne miejsca magiczne lata (2002), Przez wiele lat był prezesem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.

Spotkanie poprowadził miejscowy poeta, nauczyciel, Pan Ryszard Mścisz a w spotkaniu uczestniczyła młodzież Publicznego Gimnazjum w Jeżowem. Autor opowiedział o swojej twórczości, odczytał kilka swoich wierszy, podzielił się ze słuchaczami życiowymi doświadczeniami i wspomnieniami.

W spotkaniu z ramienia organizatorów uczestniczyła także Pani Stanisława Woś - bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Jeżowem, dyrektor GCK Zbigniew Bednarz, dyrektor Publicznego Gimnazjum Pani Krystyna Jabłońska oraz opiekunowie biblioteki szkolnej.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, na koniec Pan Wiesław zachęcił młodzież do samodzielnej twórczości poetyckiej.

16 marca 2017
Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie